Jak prát sportovní oblečení
Praní sportovního oblečení by mělo probíhat malinko jinak než praní oděvů k běžnému nošení. Důvodem není jen odlišný materiál, který potřebuje speciální péči, ale také zápach či skvrny od potu nebo deodorantu, které nemusí být vždy pouhým praním v pračce odstraněny. Jak konkrétně se tedy o oblečení na sport starat, aby nám vydrželo co nejdéle a stále bylo voňavé a čisté?
Proč je nutné věnovat sportovnímu oblečení zvláštní pozornost
Oděvy určené ke sportování jsou obvykle vyrobeny z materiálů k tomu určených. Látka může být opatřena nanovláknem či odolnou membránou proti vlhkosti. Mnoho funkčního prádla je také z přírodních materiálů, které většinou nesnesou takové zacházení jako látky umělé. K těm přírodním patří třeba látky z bambusu či merino vlny, která je obzvlášť náchylná k praní ve vysokých teplotách a má tendence se srážet. Pro zachování všech vlastností, které tyto materiály nabízí, je tedy nutné s prádlem zacházet šetrněji než s běžnou denní módou.
To platí i pro péřové bundy a další vybavení z tohoto materiálu, jako jsou například spacáky.
Správné nastavení pračky
Ve chvíli, kdy se chystáte naplnit pračku oblečením na sport, nezapomeňte se předtím pověnovat pečlivému čtení všech štítků. To je u sportovních oděvů nesmírně důležité, proto cedulky nikdy neodstraňujte. Některé kousky lze prát pouze ručně, jiné klidně i na 40 °C. Rozhodně se nevyplatí experimentovat, jestli to nové tričko za vysokou pořizovací cenu náhodou nesnese vyprat se zbytkem běžných triček, i když výrobce doporučuje praní v rukách.
Doporučuje se také snížit množství otáček na pračce, příliš vysoké otáčky obecně oděvům spíše škodí. Jestliže vaše pračka disponuje speciálními programy SPORT nebo OUTDOOR, určitě je využijte, protože jsou naprogramovány přímo na míru tomuto typu oděvů a minimalizují jejich poškození. Místo prášku zvolte raději prací gel a vyvarujte se aviváži.
Skvrny od deodorantu a potu
Fleky od deodorantu nebo potu mohou opravdu potrápit, bývají totiž odolné a třeba bílé nebo černé tričko může deodorant a pot úplně zničit. V první řadě je dobré si vybírat kvalitní deodorant nebo antiperspirant, který účinně brání pocení a nedělá na oblečení skvrny, nicméně realita je většinou samozřejmě jiná než reklama, a nakonec se stejně čištění skvrn nevyhneme. Je dobré nechat deodorant po aplikaci alespoň co nejvíce zaschnout a volit raději kuličkovou variantu.
Pokud už se na oblečení skvrny objevily, můžete k jejich odstranění použít prášek do pečiva. Dva balíčky nasypte do kbelíku s teplou vodou a oděv do něj vložte. Po odmočení můžete místa, na kterých jsou skvrny, jemně vyprat v rukách. Nakonec vložte prádlo do pračky a vyperte tak, jak jste zvyklí. Místo kypřícího prášku dobře poslouží také kyselina citronová nebo ocet.
Jak se zbavit zápachu
Sportovní oděv může zapáchat výrazněji než běžné prádlo, a tak je třeba si s ním občas poradit i jinými způsoby, než je obyčejná aviváž. Za zápach mohou nejčastěji namnožené bakterie v potu, nenechávejte tedy oblečení po sportu ležet zmuchlané v tašce, ale co nejdříve je nechte volně proschnout nejlépe na čerstvém vzduchu. Pokud i přesto oblečení zapáchá, na pomoc si stejně jako v případě skvrn přizvěte ocet a sodu. Ocet funguje antibakteriálně, soda zase neutralizuje pachy. Toto kombo vás tedy zbaví jak zápachu, tak jeho příčiny.
Sušení a žehlení
Funkční a sportovní materiály rozhodně nepatří do sušičky ani pod žehličku. Takto vysoké teploty mohou poškodit umělá vlákna, žehlička může látku dokonce spálit. Prádlo tedy po vyprání pečlivě rozvěste na šňůru, aby se co nejméně pomačkalo. Tomu můžete také předejít praním na již zmiňované speciální programy. Pokud však některý kousek nutně potřebuje vyžehlit, nikdy jej nežehlete přímo, ale pouze přes jinou látku (nejlépe bavlněný ručník nebo prostěradlo).