V čem cvičit? Je lepší bavlna nebo polyester?
Volba vhodného materiálu oděvu může pozitivně ovlivnit zážitek ze cvičení. Oblečení totiž musí být nejen dobře střižené a nepřekážet při pohybu, ale hlavně musí umět to, co od něj při daném sportu očekáváme – tedy odvádět pot, zahřát nebo ochladit, případně zůstat suché. Jaké materiály jsou tedy nejlepší a jak si stojí bavlna nebo polyester?
Vhodné materiály na cvičení
Konkrétních druhů materiálů, které můžeme najít na štítcích sportovního oblečení je poměrně mnoho. Patří mezi ně například polyester, polyamid, polypropylen, elastan, merino vlna, bambus nebo klasická bavlna. Každá z těchto látek s sebou nese své výhody a zápory. Asi nejméně vhodným materiálem se pro tyto účely zdá být bavlna, naopak takový polypropylen je velice rychle schnoucí a v mžiku odvádí vlhkost a pot z těla, polyamid se může pyšnit vysokou odolností i pružností, merino vlna je skvělý tepelný izolant a bambus zase ochrání před množením mikroorganismů i před UV zářením.
Záleží na druhu sportu?
Samozřejmě záleží také na konkrétním druhu sportu, jelikož často preferujeme jiné vlastnosti. Například pro cvičení jógy či pilates se skvěle hodí pružné a zároveň jemné a lehké materiály, jako je například bambus. Kardio zase vyžaduje látku, která si umí dobře poradit s potem a udrží pokožku v suchu. Při venkovních sportech, jako je třeba běh, je dobré volit oblečení dle aktuálního počasí, to znamená, že v létě potřebujeme odvádět přebytečné teplo, zatímco když je chladno, musíme si teplotu udržet. V tomto případě je dobré se vyhnout polypropylenu a zvolit raději merino vlnu.
Použití bavlny
Bavlna je surovina, bez které by asi textilní průmysl tak jak jej dnes známe, nemohl existovat. Přesto je však k použití na sportovní oblečení poměrně nevhodná. Bavlněný materiál rychle nasákne, tudíž pojme veškerý pot a neodvádí jej. S tím souvisí také její další nevýhoda, a to že špatně schne. To znamená, že když se zpotíte, budete muset celé cvičení absolvovat v mokrém studeném tričku, na kterém jde navíc vše vidět. Bavlna také časem ztrácí tvar, barvu a poměrně dost se mačká. Je tedy nutné ji žehlit a oblečení nevydrží tak dlouho, jako při použití jiného materiálu. Její velkou výhodou je však to, že je velice příjemná a měkká na dotek, takže pokud přehodíte bavlněné triko přes sportovní podprsenku, určitě se nic nestane.
Výhody a nevýhody polyesteru
Polyester je natolik variabilní látka, že asi žádné nevýhody (kromě toho, že se jedná o čistě umělý materiál) nemá. Veškeré požadované vlastnosti lze totiž ovlivnit již při výrobním procesu. To je také ten důvod, proč každý kousek oblečení, který má na štítku uveden polyester, může vypadat odlišně.
Co se týče výhod, těch má tento materiál skutečně mnoho, proto se také řadí mezi ty nejvhodnější k užití při sportu. Polyester prakticky nenavlhá a když ano, tak velmi rychle schne. Je velmi odolný, a to i vůči působení UV záření nebo vůči mikroorganismům. Polyesterové oblečení je pevné a zároveň pružné, ve většině případů se časem netvoří žmolky. Je také barevně i tvarově stálé, proto bude dlouho vypadat jako nové. Jestliže narazíte na polyester jako příměs přírodních materiálů, je to proto, že jim propůjčuje své vlastnosti – stanou se tak méně mačkavými, drží tvar a jsou pevnější. Nejtenčí polyesterové vlákno se nazývá mikrovlákno a jeho průměr je pouhá čtvrtina průměru vlákna bavlny.