Pro dámy: co si s sebou vzít na túru do hor?

Chystáte se na túru do hor, ale nevíte, co si vzít s sebou? Pokud se na takové výlety nevypravujete každý víkend, pravděpodobně vám samotné balení zabere i více času, kdy se věnujete i promyšlení obsahu svého batohu. Chcete si zabalit vše, co je potřeba, ale zároveň toho nemít moc, protože na treku se každý gram navíc počítá? Pak si přečtěte náš článek s tipy.

Obuv, na kterou je spoleh

Pokud chcete lézt po horách, je kvalitní, nepromokavá, kotníková obuv to nejdůležitější. Vemte si s sebou kvalitní už prošlápnuté boty a přejdete takřka cokoliv. Obuv se může stát vaším přítelem, ale i velmi zákeřným nepřítelem, kdy každý krok může být jedno velké utrpení. Turistické boty by měly zejména zajistit důležitou oporu a stabilitu v terénu se svou pevnou protiskluznou podrážkou. Kotníková obuv se doporučuje do náročnějších terénů, kdy se lépe chrání kotník před zvrtnutím a drží se stabilita. Důležité jsou také ponožky, kdy se hodí spíše ty ze syntetických vláken, které jsou mnohem odolnější a vyztužené tam, kde je největší kontakt chodidla s botou. Kvalitní ponožky také lépe odvádějí pot a páru.

Správně zvolený batoh

Nevhodný batoh umí pěkně znepříjemnit výlet do přírody. Vybírejte tedy vždy adekvátně k tomu, na jaký druh treků se chystáte. Pokud se chystáte na jednodenní či dvoudenní trek, stačí vám bohatě batoh 20 – 40 litrů, ideálně s popruhy pro správné usazení batohu, aby se vám na zádech příliš nehýbal.

Připravte se na slunné i nepříznivé počasí

Do batohu přibalte pro jistotu i několik kousků náhradního oblečení. Důležité jsou ponožky, pláštěnka, klidně i dámské tričko nebo mikinu, ale to není nezbytně nutné. Počítejte s tím, že v horách se počasí mění poměrně snadno, proto je lepší mít něco navíc. Při stoupání do hor se téměř s každým krokem mění teplota, kdy dole v údolí začínáte v teple a po pár set metrech je vše zcela jinak. Je ale zbytečné abyste se potili v dlouhých kalhotech, když to není potřeba. Outdoorové kraťasy jsou jako dělané na jarní a letní treky v přírodě, kdy máte spoustu kapes k dispozici, jsou z funkčních materiálů, a tak vás nebudou omezovat v pohybu v terénu. Spoustu i dalších produktů doporučujeme za naši redakci koupit například na českém e-shopu Oveckarna.cz. Protože v horách není vždy jen slunečno a nebe bez mráčku, základem je mít záložní vrstvu proti dešti a větru. Nepromokavá bunda nebo pláštěnka vás i v případě slejváku udrží v suchu. Ideální je vždy mít více oblečení, které můžete vrstvit.

Stravování

Na co rozhodně nezapomenout je dostatek tekutin. Voda je základ všeho. Na den počítejte s 2 – 2,5 litru vody na osobu, ideálně neperlivé čisté vody. Na cestě musíte také jíst. Řešením je lehké jídlo, jak na váhu, tak na trávení. Strava by měla obsahovat spíše sacharidy, takže například sušenka, müssli tyčinka, oříšky, sušené ovoce a podobně. Na horách je mlsání povoleno nejen jako odměna za výkony v kopcích.

Co rozhodně nezapomenout

Předměty, které byste do své výbavy měly zahrnout jsou i takové předměty, které zdánlivě nebudete ani potřebovat, ale opak může být pravdou. Štěstí přeje připraveným.

  • Čelovka – může být pomocník a i zachránce při zdržení se na cestách do večerních hodin, hodí se vždy. Přibalte si pro všechny případy i náhradní baterie.
  • Nůž – pomocník do přírody takzvaně za všechny prachy, protože často se bez něj opravdu neobejdete.
  • Cestovní lékárnička – kompletní a účelné minimum pro podání první pomoci. Přidat můžete navíc náplasti, antibakteriální gel, opalovací krém, repelent či léky proti bolesti jako rezervu.
  • Turistické hole – mohou být pomocníky při náročných stoupáních a sestupech. A když je nepotřebujete jednoduše je připnete na batoh. Pokud si nevíte rady s výběrem, máme pro vás tip: jak vybrat turistické hole.
  • Sluneční brýle – ideálně s UV filtrem se do hor hodí vždy.

Když plánujete túru s přespáním

Samozřejmě pokud se chystáte na túru s přespáním přidává se vám celá řada dalších předmětů. Jde o základní vybavení, tedy čisté oblečení na spaní, ideálně z merino vlny, které krásně zahřeje a pohlcuje pot. Dále samozřejmě spacák, kdy obecně platí, že pro naše podmínky postačí komfort spacího pytle kolem mínus pěti stupňů Celsia. Pro pohodlnější spaní je vhodná pěnové karimatka, stan či celta. Nejen pro ranní kávu nebo čaj si určitě zabalte vybavení na vaření, tedy vařič, nádobí a nějaké lehké a skladné suroviny. To se pak výhledy na přírodu po ránu užívají naplno. Také se budou hodit hygienické potřeby pro dodržování alespoň základní hygieny, ke které dopomohou mimo jiné vlhčené ubrousky, ekologické mýdlo a kartáček s pastou.