Jak odstranit zápach z bot?
Se změnou ročního období vždy souvisí také obměna botníku. Po létě, kdy jsme obouvali otevřenou obuv, sandálky, lehké plátěné a dobře prodyšné tenisky, přichází sezóna uzavřených bot. S tím však přichází také jedna nepříjemnost – zápach. Boty, které nějaký čas ležely v botníku, mohou být napadeny různými plísněmi a houbami, které nepříjemný odér produkují. Jejich nošením, kdy vlhkost z pracující nohy množení těchto mikroorganismů ještě podporuje, se zápach šíří dál. Pokud je však obuv vzhledem i funkčností stále k použití, není důvod se jí zbavovat. Bohatě postačí odstranit zápach a jeho původce. Jak na to?
Použijte jedlou sodu
Jedlá soda je výborný pomocník v domácnosti. Možná s ní čistíte rychlovarnou konvici, dřez, nebo dokonce koberce. Skvěle vám poslouží také na vyčištění bot. Soda absorbuje a neutralizuje nepříjemné pachy. Nasypte tedy bohatě prášek do bot a nechte jej ideálně alespoň přes noc působit. Poté jej z obuvi jednoduše vysajte vysavačem.
Citronová kůra i šťáva
Citron funguje podobně jako soda. Esenciální oleje obsažené v kůře i dužině navíc poskytují příjemné aroma a osvěžení. Z ovoce tedy nastrouhejte kůru a opět ji vložte na noc do boty. Využít lze také šťávu z citronu, která se smíchá se sodou a vnitřek boty se touto směsí potře. Bota se pak může nechat buďto vyschnout, nebo po nějaké době působení vyprat v pračce.
Sprej s aktivním stříbrem
V prodejnách s obuví je k dostání mnoho různých přípravků a sprejů, které slibují odstranění zápachu z bot. Vzhledem k tomu, že zápach je způsoben plísněmi a houbami, které ještě navíc mohou napadat také pokožku chodidel, je důležité se zbavit v první řadě jich. K tomu je nutná dezinfekce, kterou poskytne například aktivní stříbro. Jeho výhodou je i to, že po nanesení nejenže mikroorganismy zahubí, ale pomáhá preventivně předcházet jejich množení.
Vystříkejte boty octem
Ocet je dalším nepostradatelným domácím pomocníkem, který každá hospodyňka využívá nejen v kuchyni, ale i během úklidu. Působí totiž antibakteriálně a zabíjí plísně. Kromě toho také neutralizuje pachy a po vyprchání jeho typického aroma zůstane obuv čistá a bez zápachu. Připravte si tedy do rozprašovače směs z vody a octa (v poměru 1:1), kterou můžeme doplnit ještě pár kapkami éterického nebo tea tree oleje. Sprej pak nastříkejte do boty a nechte uschnout a vyvětrat. Aplikaci je dobré pravidelně opakovat.
Dejte boty do pračky
Pro obnovení svěžesti i původního vzhledu obuvi se může jevit jako nejlepší použití pračky. Ne každé boty je však možné prát. Například kůže či semiš rozhodně do pračky nepatří. Plátěné tenisky nebo sportovní obuv můžete do pračky bez obav hodit. Nastavte si však správný program; mnohé přístroje už dnes disponují speciálním programem na praní bot. Pokud ho vaše pračka nemá, snižte teplotu a otáčky na minimum. Přidejte do praní také trochu octa nebo dezinfekce na prádlo. Suché zipy nezapomeňte zapnout, tkaničky a vložky vytáhnout. Při sušení vložíme do bot noviny a necháme je proschnout ideálně na slunci nebo na topení.
Dbejte na prevenci i hygienu
Osobní hygiena i prevence je samozřejmě nejdůležitější a při jejich dodržování se můžeme zdlouhavému odstraňování zápachu z bot vyhnout.
Do uzavřené obuvi noste vždy ponožky z prodyšného přírodního vlákna – nejlepším materiálem je v tomto případě bambus, který působí přirozeně antibakteriálně. Boty preventivně vystříkáváme speciálním sprejem s aktivním stříbrem. Důležitá je také hygiena samotných nohou. Pokud se objeví náznaky plísní či jiného kožního onemocnění, je důležité tyto problémy bezodkladně řešit například koupelemi v roztoku hypermanganu, bylinkových solí nebo krémy zakoupenými v lékárně. V teplejších dnech pak můžeme použít také spreje na nohy, které fungují jako deodoranty, a zároveň chodidla osvěží.