Jak prát boty v pračce a nezničit je?

Boty jsou asi nejzatěžovanější částí outfitu – chodíme s nimi po zemi, v dešti, v blátě, písku i za přímého letního slunce. To všechno se samozřejmě podepíše na jejich vzhledu, a i při sebelepším zacházení a vyhýbání se každé nečistotě na ulici, je potřeba povrch či vnitřek bot občas vyčistit. Nabízí se hodit obuv jednoduše do pračky, nicméně ne každou je možné v ní vyprat, aniž by nedošlo k poškození. Které boty tedy do pračky smí a co před praním udělat, aby se nezničily?

Ne všechny boty smí do pračky

Jak jsme si řekli již v úvodu, není možné dávat do pračky všechny boty. Každý materiál, ale i celkové provedení bot, potřebuje odlišnou péči. Lepené boty bychom do pračky dávat vůbec neměli, a když už tak učiníme, neměla by teplota vody během pracího cyklu překročit 30 °C. A jak je to s materiály?

Koženka

Koženku je vhodné čistit pouze ručně, a to za pomoci hadříku či houbičky a šamponu na boty. Použít však můžeme i některý ze „zaručených babských tipů“, například čištění šamponem nebo tekutým pískem. Vzhledem k tomu, že koženka je umělý, a tudíž i odolný materiál, snese toho hodně. Jsou-li boty opravdu hodně znečištěné, můžeme je zkusit vyprat i v pračce. Pozor však na lepené podrážky či suché zipy. Po vyschnutí bot je třeba koženku promazat krémem na boty nebo alespoň nějakým olejem, aby nepopraskala. Nezapomínáme ani na impregnaci.

Kůže

Kůže rozhodně do pračky nepatří. Tento ušlechtilý materiál snáší špatně opakované namáčení a vysychání; boty pak praskají a neudrží svůj tvar, případně se mohou tvořit nevyčistitelné mapy. Čistíme je tedy pouze vlhkým hadříkem, a pokud je již kůže příliš špinavá a zašlá, můžeme použít i speciální mýdlo na kůži, které je k dostání v prodejnách s obuví. Po vyčištění povrch otřeme ještě jednou čistým vlhkým hadříkem a nezapomeneme opět naimpregnovat nebo aplikovat krém na boty.

Semiš

Na semiš vlhkost nepoužíváme vůbec. Nečistoty by se vpily ještě hlouběji a vytvořily by skvrny, které už nepůjdou vyčistit. U semišových bot je nejdůležitější prevence – ještě před prvním nošením je řádně naimpregnujeme přípravkem pro broušenou kůži, aby se špína nedostala až přímo k povrchu. Pro vyčištění používáme jemný kartáček, případně mýdlo či suchou pěnu na broušenou kůži. Do pračky tuto obuv nikdy nedáváme.

Textil

Textilní obuv praní v pračce snese téměř vždy. Předtím, než ji do bubnu vhodíme, je ale dobré ji vyčistit ještě ručně, aby se nečistoty uvolnily. Jsou-li podrážky látkových bot lepené, je jen na vás, zda budete praní v pračce riskovat. Je však jistější boty vydrhnout jen kartáček s mýdlovou vodou či s pracím prostředkem a nechat je vyschnout.

Co s tkaničkami a suchými zipy?

Předtím, než dáme boty do pračky, je důležité je na to připravit. Obuv zbavíme tkaniček. Ty můžeme svázat do uzlíku a vyprat je společně s botami. Pokud mají tkaničky jinou barvu než boty, operte je raději s běžným oblečením, aby se neobarvily. Suché zipy je nutné dobře zapnout, jinak se může stát, že se do nich zamotají drobné žmolky, nitky a podobně, a zipy budou znehodnocené a nepůjdou zapínat.

Vložky ven

Z bot vyjměte před praním také vložky. Ty totiž potřebují speciální péči, abychom je zbavili všech bakterií a mikroorganismů, které způsobují nepříjemný zápach. Vložky můžeme vložit do kbelíku s horkou vodou a mýdlem či pracím prostředkem. Pokud jsou viditelně špinavé, vydrhneme je také kartáčem. Silného zápachu se pak zbavíme tak, že již vysušenou vložku posypeme vrstvou jedlé sody a necháme ji působit 24 hodin. Poté je vytřepeme a můžeme vložit do vypraných a suchých bot.

Před praním boty vyčistěte

Zejména bílé boty je před praním důležité ještě mechanicky vyčistit, protože pračka si s některými zašlými skvrnami jednoduše neporadí. Na co je vždy krátká, jsou gumové části a okraje podrážek. Ty vydrhneme kartáčem a tekutým pískem nebo třeba pastou na zuby. Použít lze také speciální přípravky, které seženeme v obchodech s obuví a koženou galanterií. Samotný povrch bot pak vyčistíme kartáčem a šamponem nebo pracím prostředkem, a ještě mokré vhodíme do bubnu pračky.

Nastavení pračky

Boty pereme vždy maximálně na 30 °C a co nejméně otáček. Některé modernější přístroje mají již program přímo pro praní bot – ten určitě využijte. Vybavenost modelů programy můžete ověřit například v tomto srovnávacím testu praček. Při praní bot s nepromokavou vrstvou lze využít také program pro praní outdoorového oblečení. S botami vložíme do bubnu také nějaký kus látky, aby se zbytečně netloukly o buben. Mohou to být nějaké staré utěrky nebo ručník.

Co se týče pracího prostředku, vždy používáme ten tekutý. Sypký prášek na tmavých botách zanechává bílé mapy. Stejně tak na tmavé boty nepoužíváme aviváž. Ta není vhodná ani při praní nepromokavých či jinak funkčních bot. U látkových povrchů jí do praní klidně trochu přidat můžete.

Sušení

K sušení obuvi nepoužívejte sušičku. Boty vyjměte z pračky ještě mokré a nechte je schnout volně. Není dobré je dávat ani na naplno zapnutý radiátor. Pokud je totiž použité velké teplo a bota schne příliš rychle, může ztratit svůj tvar a zkroutit se. Dovnitř můžeme dát i savé noviny, které nejenže pomohou botě udržet si svůj tvar, ale také zajistí rychlejší schnutí. Noviny v průběhu alespoň jednou vyměňte, aby boty nezatuchly.