Jak správně vybrat obuv pro zimní běh?

Běhání v zimních podmínkách je velmi relaxační a přináší jiné zážitky než v ostatních obdobích roku. Musíme ale dát pozor na výběr vhodné obuvi. Použití klasických běžeckých bot na mokrém, namrzlém nebo zasněženém povrchu určitě není správnou volbou a v nevhodných botách riskujeme zranění. Boty pro zimní běh by měly mít takové vlastnosti, díky kterým nás ochrání před uklouznutím a prochladnutím. Teprve potom si budeme moci zimní běhání užít.

Vlastnosti obuvi na zimní běh

Boty, které jsou určené pro běh v zimních podmínkách, mají specifické vlastnosti. Měly by mít voděodolnou membránu, pohodlné a teplé vnitřní polstrování i kvalitní podrážku s hrubším vzorkem. Do náročnějších podmínek pak volíme boty, které mají speciální typ podrážky, a to boty s hřeby, další možností jsou takzvané nesmeky.

Podrážka

Materiál podrážky by měl být silnější a tužší, aby dostatečně izoloval a ochránil naše nohy před zimou, také by měl mít protiskluzové vlastnosti. Typ vzorku závisí na tom, na jakém povrchu budeme běhat.

Pro zimní běh po čistých asfaltových površích ve městě většinou postačí klasické běžecké boty. Pokud běháme po mokrém nebo blátivém povrchu, je důležité, aby podrážka byla dostatečně přilnavá a nesmekala se. Těmito vlastnostmi se vyznačuje například guma vysoké kvality. Pro běhání v terénu, a to na lesních nebo polních cestách, bychom měli zvolit boty s členitějším vzorkem, které budou na těchto površích dobře „sedět“.

Pro běh na udusaném sněhu bychom měli vybrat boty s jemnějším ale výrazným vzorkem. Běh v hlubokém a neupraveném sněhu vyžaduje boty s vyšším a hrubším vzorkem.

Nesmeky a boty s hřeby

Speciální výbavu pak vyžadují zasněžené a zledovatělé povrchy. Na ty bychom měli mít boty s hřeby nebo takzvané nesmeky. Boty s hřeby jsou podobné trailovým botám, ale do podešve mají zabudované kovové hřeby, díky kterým budeme stabilní i na zmrzlém povrchu. Moderní typy běžeckých bot mají hřeby jen mírně vystouplé, ty při běhu po tvrdém povrchu zajedou do vzorku a tak ve srovnání s klasickými hřeby při běhu neklapou.

Nesmeky jsou protiskluzové návleky s kovovými hřeby, které se navlékají na běžecké boty. Podobně jako boty s hřeby jsou nesmeky vhodné do horských a mrazivých podmínek, na druhou stranu ale snižují funkčnost běžeckých bot a zvyšují jejich hmotnost, také nejsou vhodné pro běh po tvrdých površích. Nesmeky jsou ve dvou variantách, a to celokovové řetízkové a plastové s hřeby. Plastové nesmeky se používají na běhání mimo horské oblasti, jsou levnější a dají se navléct na všechny typy bot.

Další možností je podešev vyrobená z gumy, do které jsou přimíchána skleněná vlákna. Tento typ podrážky není určen do tak extrémních podmínek jako boty s hřeby a je vhodnější na zimní běh po městě.

Svršek běžeckých bot, membrána

Svršek bot určených pro běhání v zimě by měl ochránit před chladem a vlhkostí. Ve srovnání s klasickými běžeckými botami mají zimní boty mnohem hustší vnitřní síťku, která zajišťuje ochranu před vodou a zimou. Dalším důležitým vybavením zimních běžeckých bot je membrána, která chrání před vlhkostí i nízkými teplotami. Membrána zároveň musí být prodyšná, aby z bot odváděla pot i přebytečné teplo.

Ochranu proti vlhkosti také zajistí chrániče běžeckých bot, které se na boty navléknou a ochrání svršek bot před promočením i před znečištěním.

Pohodlí a polstrování

Stejně jako běžné běžecké boty by měly boty pro zimní běhání být pohodlné. Pohodlí zajistí dostatečné polstrování, které také napomáhá tomu, aby bota udržela teplo. Důležitým vybavením běžeckých bot jsou i reflexní prvky, které jsou nezbytné z bezpečnostních důvodů. Při výběru bot bychom také měli vzít v úvahu to, že na běhání v zimě musíme mít silnější ponožky, a přizpůsobit tomu velikost bot.

Zdroje: