Víte, jak správně skladovat sportovní boty?
Boty skladujeme ve skříních a botnících tak nějak automaticky. Víte ale, že pokud nebudete dodržovat prá základních pravidel, můžete velmi výrazně zkrátit jejich životnost? Začtěte se do praktických rad a tipů, jak skladovat sportovní boty tak, aby vám vydržely co nejdéle v perfektním stavu. A aby jejich funkčnost nebyla nijak ohrožena.
Kvalitní kousky zdaleka nestačí
Ano, pořídit si kvalitní boty je určitě krok dobrým směrem. Aby ale plnily svůj účel a dlouho vám vydržely, je třeba se o ně také dobře starat. Jednotlivé materiály vyžadují rozdílnou údržbu, mnozí výrobci kvalitní sportovní obuvi nabízí také své vlastní produkty na péči. Prvním praktickým krokem tedy je, ponechat si příbalový letáček od výrobce, kde podrobněji popisuje, jak se o jednotlivé boty starat. Pro uskladnění sezónních bot se vám také bude hodit jejich originální krabice.
Jak nachystat boty k uskladnění
V průběhu roku se to, jaké boty nazujeme, často mění. Záleží na sezóně, ale také na počasí i konkrétním druhu pohybu. Boty, které vytahujete přes zimu, jistě nebudete potřebovat přes léto a obráceně. Jak efektivně uskladnit obuv, která zůstane hezkých pár měsíců ve vašem botníku?
- Než boty uskladníte, zbavte je nečistot a vyčistěte důkladně také jejich podrážku.
- Vždy uskladněte jen suché boty. Než je tedy uložíte, nechejte je důkladně proschnout.
- Aby se boty nepoškodily, nikdy je neskládejte na sebe. Zajistěte, aby měly kolem dostatek prostoru.
- Kontrolujte, zda jsou boty v dobrém stavu, nejsou děravé nebo nepotřebují jiné opravy. Pravidelně také dělejte ve vašem botníku úklid a dobře zhodnoťte, které boty ještě využijete a které už je třeba vyhodit nebo předat dál.
- Před uskladněním ošetřete povrch bot vhodným přípravkem, např. impregnací či krémem. Záleží na povrchu obuvi i doporučení konkrétního výrobce.
- Takto připravenou obuv vyplňte třeba zmačkaným papírem a uložte do skříně, ideálně v papírové krabici nebo úložném boxu. Pro lepší přehlednost krabice můžete popsat, abyste přesně věděli, co v nich najdete.
Efektivní uspořádání prostoru
Abyste boty v takto přehledných krabicích měli kam dát, je třeba na něm mít vyhrazeno dostatek prostoru. Pro uskladnění sezónních bot vám postačí skříň, na běžné nošení ale využijete spíše praktický botník. Pokud bojujete s nedostatkem prostoru, můžete problém vyřešit háčky na stěně nebo závěsnými policemi, které zároveň botám dovolí dýchat.
- Klasický botník by měl být alespoň 40 cm hluboký, aby v něm i větší boty měly dostatek prostoru.
- U menších chodeb a předsíní využijete vyklápěcí botník.
- Vždy vybírejte botník s odvětráváním, aby boty měly dostatečný přísun vzduchu a nebyly po čase zatuchlé.
- Praktická je i zásuvka pro nejrůznější impregnace a přípravky na boty, které využijete pro jejich pravidelnou péči.
- Pro větší pohodlí využijete botník s lavicí, na kterou si můžete rovnou sednout po vyčerpávajícím venkovním běhu.
Jaké přípravky pro péči o sportovní boty můžete využít
Pro pravidelnou péči zejména v zimě je vám určitě známá klasická impregnace bot, která je chrání proti mokru a vlhku. Existuje ale nespočet dalších přípravků, které vám pomohou zanechat vaše boty v mnohem lepším stavu.
- Přípravek na bílé podrážky slouží k účinnému bělení zažloutlých pryžových prvků.
- Čisticí pěna na boty jemně čistí povrch bot, máte-li boty zašpiněné třeba od bláta.
- Efektivně může vyčistit vaše sportovní boty i tzv. šampon na boty. Přípravek stačí krouživými pohyby nanést na povrch boty, nechat chvíli působit a poté opláchnout nebo otřít hadříkem.